Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • - Co roku spotykamy się w innym klasztorze lub domu zakonnym. W roku jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu nie mogliśmy wybrać innego miejsca jak Jasna Góra, gdzie pragniemy spojrzeć na Matkę naszego powołania – mówi paulin o. Bartłomiej Maziarka, socjusz magistra nowicjatu w Zakonie św. Pawła I Pustelnika.
  Na Jasnej Górze zgromadzili się magistrowie postulatów i nowicjatów.
  Spotykamy się aby odnowić się duchowo, wymienić doświadczeniami i jeszcze lepiej służyć młodym ludziom rozeznającym powołanie.
  Uczestniczący w spotkaniu formatorzy podkreślają, że choć istota formacji jest ta sama, to zawsze jest jakiś charakterystyczny rys związany ze specyfiką danej rodziny zakonnej. Wspólne spotkania mają na celu dzielenie się bogactwem  doświadczeń  i wypracowanych metod.
  O. Mariusz Chyrowski, magister nowicjatu redemptorystów, diagnozując sytuację powołań na świecie powiedział, że cały czas potrzeba wrażliwości, kreatywności i dynamizmu w formowaniu młodych ludzi do dojrzałości chrześcijańskiej.
  Spotkanie magistrów nowicjatów i postulatów potrwa do czwartku.
  Pauliński postulat odprawia obecnie na Jasnej Górze 5 młodych mężczyzn.
  W Nowicjacie w Leśniowie formuje się w tej chwili 18 kandydatów do Zakonu.
  W liturgii Kościoła obchodzimy dziś święto Cyryla i Metodego, Apostołów Słowian i Patronów Europy. To oni otworzyli dużą część kontynentu na przyjęcie chrześcijaństwa przypomniał w trakcie porannej Mszy Świętej w Kaplicy Matki Bożej o. Andrzej Laskus:
  Świętym Cyrylowi i Metodemu słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie chrześcijańskiej wiary oraz jej zakorzenienie w kulturze. 
  Tworzyli zręby języków słowiańskich. Św. Cyryl przetłumaczył Ewangelie i Psalmy na język starocerkiewnosłowiański. Od jego imienia bierze swą nazwę alfabet zwany cyrylicą. Jan Paweł II nadał świętym Cyrylowi i Metodemu tytuł patronów Europy.
  Oprócz patronów Europy w Kościele wspominamy dziś także św. Walentego, biskupa i męczennika. Niewielu pielgrzymów wie, że jego doczesne szczątki znajdują się również na Jasnej Górze w Kaplicy św. Relikwii już od XVII wieku o czym przypomniał o. Stanisław Rudziński:
  Kult świętego Walentego był bardzo rozpowszechniony w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. 
  Wspominany 14 lutego w kalendarzu liturgicznym św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta zakochanych, został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 roku przez papieża Aleksandra VI.
  Wzywany jest w modlitwach o dobre małżeństwo, a także przeciw dżumie, padaczce, podagrze i chorobom psychicznym. 
  Jasnogórską Kaplicę Świętych Relikwii w 1628 roku jako kryptę św. Barbary zaprojektował słynny architekt Goltzman. Pielgrzymi mogą ją nawiedzić tylko w Uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>