Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Na Jasnej Górze, tak jak w wielu miejscach w Polsce przed 70. rocznicą stracenia gen. Stanisława Sojczyńskiego pseudonim „Warszyc” trwa pamięć o tym wielkim narodowym bohaterze.
  Z zaproszeniem na uroczystości, które odbędą się w najbliższą sobotę, 18 lutego w Częstochowie na rogu ulic Św. Rocha i Wręczyckiej przy obelisku poświęconym pamięci Warszyca przybył Edmund Nowakowski.
  Prezes zarządu Stowarzyszenia im. Warszyca Klub Myśli Patriotycznych Niezłomność podkreśla związki Generała z Jasnogórską Maryją:

  Stanisław Sojczyński przed wojną był nauczycielem języka polskiego w wiejskiej szkole nieopodal Częstochowy. Uczestniczył w walkach kampanii wrześniowej 1939 r. w okolicach Hrubieszowa.
  Po upadku Warszawy przeszedł do konspiracji. Założone przez niego Konspiracyjne Wojsko Polskie liczyło ok. 4 tys. członków. – To byli ci wielcy niezłomni – podkreśla Edmund Nowakowski:
  W sierpniu 1943 r. oddział „Warszyca" zaatakował niemieckie więzienie w Radomsku. Uwolniono wówczas ponad 40 Polaków i 11 Żydów, a oddział poniósł minimalne straty. W czerwcu 1946 r. w Częstochowie całe dowództwo wraz z kapitanem aresztowała bezpieka. Wszystkich stracono 19 lutego 1947 r. po wyroku sądu wojskowego w Łodzi.
  Kolejny dzień w Sanktuarium trwa spotkanie formacyjne Magistrów Postulatów i Nowicjatów z różnych zgromadzeń zakonnych.
  Jednym z uczestników wydarzenia jest ks. Piotr Szymański:

  Jak wyjaśnia mistrz nowicjatu Towarzystwa Jezusowego, do głównych zadań na pierwszym etapie formacji zakonnej, osoby odpowiedzialnej za przygotowanie kandydata do życia we wspólnocie jest pomoc w rozeznawaniu i ugruntowaniu powołania:

  O predyspozycjach związanych z prowadzeniem innych do życia zakonnego mówi ks. Rafał Gniazdowski, moderator postulatu ze Zgromadzenia Księży Marianów:

  Spotkania formacyjne mistrzów postulatu i nowicjatu co roku odbywają się w innym miejscu. Obecne m.in. ze względu na jubileusz 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej ma miejsce na Jasnej Górze.
  A w roku jubileuszowym i z dziękczynieniem za ubiegłoroczne roraty na Jasną Górę przyjechali dziś wierni z Sanktuarium na Górze św. Anny.
  O intencjach i wielkiej potrzebie przybycia do Częstochowy mówił franciszkanin o. Ambroży Pampuch proboszcz annogórskiej wspólnoty.

  Z Góry św. Anny na Jasną Górę przybyły 102 osoby, wśród których jest wielu młodych przeżywających ferie zimowe.

  Z Jasnej Góry pielgrzymi udadzą się jeszcze do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>