Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Na Jasną Górę pielgrzymują zarówno ci, dla których sanktuarium jest bezpośrednim celem podróży, jak i tacy, którzy planując wyjazd w ramach ferii, przewidują zatrzymanie się po drodze u Matki - na osobistą modlitwę.
  Nie brakuje też przybywających do sanktuarium grup dzieci, które brały udział w ubiegłorocznych roratach "W domu Królowej". Wraz z rodzicami i wychowawcami chcą zobaczyć miejsca, o których słyszały podczas adwentowych spotkań.
  Dziś jak w każdy piątek na wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej spotkają się przedstawiciele Armii św. Michała. Jej głównym celem jest duchowe wsparcie Sanktuarium i posługujących tutaj zakonników.
  Do obowiązków członków Armii należy codzienna modlitwa do św. Michała Archanioła, Msza św. w każdy piątek o 19.30 lub łączność duchowa w tym czasie i w miarę potrzeby podejmowanie postu w konkretnej intencji, którą podaje przeor częstochowskiego klasztoru. 
  Koordynatorem Armii Michała Archanioła z ramienia przeora Jasnej Góry jest Barbara Szyc, która na co dzień posługuje w Jasnogórskim Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Aktualnie do wspólnoty należy 2 tys. 590 osób.
  Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków św. Michała Archanioła. Nad tzw. Bramą Lubomirskich widzimy Go z mieczem, walczącego ze smokiem, a w Bramie Jana Pawła II jest jego mozaika z tekstem modlitwy za jego wstawiennictwem. 
  Michał Archanioł jest także nad głównym wejściem do bazyliki i w Wieczerniku, przy ołtarzu Matki Bożej Kodeńskiej. 
  Pod hasłem roku duszpasterskiego: Idźcie i głoście Ewangelię na Jasnej Górze spotka się jutro środowisko muzyków służących pięknu liturgii.
  - O jakości tworzonej przez nas muzyki decyduje osobista wrażliwość na obecność Boga i dlatego potrzeba spotkania na modlitwie u stóp Matki Bożej - mówi o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.
  To, że pielgrzymka muzyków kościelnych odbywa się na Jasnej Górze ma fundamentalne znaczenie nie tylko ze względu duchowość tego miejsca. Ma na to wpływ także charakter misji Paulinów, w których posługę wpisana jest troska o modlitwę liturgiczną - dodaje Paulin.
  Oprócz zajęć praktycznych związanych ze śpiewem i muzyką liturgiczną uczestnicy pielgrzymki będą mieli okazję wysłuchać wykładu ks. dra Lucjana Dyki pt. „Po co jest muzyka?”. Zarówno wykładowca jak i grupa przygotowująca tegoroczny repertuar muzyczny pochodzą z diecezji rzeszowskiej.
  Jutro o godz. 13.30 muzycy wezmą udział w Eucharystii w bazylice jasnogórskiej. Mszy św. będzie przewodniczył bp Piotr Greger, Przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP. Po Komunii św. nastąpi zawierzenie Matce Bożej wszystkich Muzyków Kościelnych w Polsce. Całość zakończy koncert, na który wstęp jest wolny.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>