Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • W Kościele obchodzimy dziś uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Jego obecności nie może zabraknąć w sanktuarium maryjnym. Jeden z ołtarzy bocznych w bazylice jasnogórskiej jest poświęcony właśnie opiekunowi św. Rodziny. Przy tym ołtarzu były sprawowane Msze św. nowennowe przed dzisiejszą uroczystością. Św. Józef jest także patronem duszpasterstwa akademickiego i jego siedziby – jasnogórskich Hal. 
  - Zapraszam na Hale św. Józefa nie tylko na Mszę św., ale także aby zobaczyć figurę Oblubieńca Matki Bożej – mówi o. Wojciech Dec, opiekun Duszpasterstwa.
  Św. Józef jest czczony jako opiekun Kościoła, a także patron rodzin, osób poświęconych Bogu, uchodźców i umierających. 
  - To również patron ludzi pracy, bo uczy upatrywać w niej narzędzie Bożej formacji. Starsze pokolenie kojarzy go właśnie z dniem pracy czyli 1. maja - dodaje o. Dec
  "Zejdź z kanapy i rozeznaj swoje powołanie" – usłyszeli dziś na Jasnej Górze maturzyści archidiecezji poznańskiej. Hasło nawiązujące do słynnych słów Papieża Franciszka wypowiedzianych podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, przyprowadziło przed oblicze Matki Bożej Królowej Polski ponad tysiąc osób. Towarzyszy im bp Damian Bryl.
  - Przyjechali ci, którzy chcieli dobrze wykorzystać ten czas łaski, dlatego jako duszpasterze staraliśmy się zorganizować pielgrzymkę jak najlepiej – powiedział Ks. Arkadiusz Szady, Duszpasterz Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.
  Oprócz poznaniaków do Matki Bożej pielgrzymują maturzyści z archidiecezji gnieźnieńskiej. Podkreślają, że jest dla nich wyróżnieniem reprezentować przez tronem Jasnogórskiej Pani swoje miasto, tak mocno związane z korzeniami polskiej państwowości.
  Uczniowie zauważają jednak, że nie wszyscy ich koledzy widzą sens pielgrzymowania na Jasną Górę. 
  - Wielu z nich nie przyjechało, ale ich także otaczamy modlitwą - zapewniają.
  Maturzystom z Gniezna towarzyszy w modlitwie Prymas Polski. Abp Wojciech Polak zachęcał młodych, by pielgrzymka na Jasną Górę przed maturą, była dla nich okazją do "oddania głosu" Panu Bogu:
  Za papieżem Franciszkiem ks. Prymas zachęcał maturzystów do czytania Pisma Świętego, tak często, jak używają swoich telefonów komórkowych.
  O pomyślne zdanie matury modlą się także uczniowie z Brzegu w arch. wrocławskiej. Na Jasną Górę zabrał ich Ks. Mateusz Zygmunt, katecheta i duszpasterz młodzieży.
  Nie tylko maturzyści przybywają dziś do sanktuarium. Są także ich młodsi koledzy. Wśród nich wychowankowie Salezjanów z Cieszkowa w diecezji kaliskiej, którzy zawierzają się Maryi przed egzaminem gimnazjalnym.
  W sanktuarium spotykają się dziś także Prowincjałowie Paulińscy, zawierzając św. Józefowi swoją posługę.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>