Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • O jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej przypominała dekoracja tegorocznego Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. Składały się na nią  dużych rozmiarów przedstawienia sukienek i koron, które na przestrzeni wieków składano „Czarnej Madonnie”. Stanowiła ona zachętę do dziękczynienia Bogu za dar Matki dla naszej Ojczyzny. Decyzją Paulinów dekoracja została przeniesiona do Wieczernika. 
  Mówi o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator:
  Sukienki są wyrazem czci do Maryi i rozszerzania się Jej kultu. Prawdopodobnie od XV lub I poł. wieku XVI, obraz ozdabiany był także  koronami. Aktualnie jest dziewięć sukienek na oryginał Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i wszystkie pokazane są w dekoracji przeniesionej do Wieczernika. Dodatkowo zobaczyć możemy także Wizerunek Maryi bez ozdób. 
  Pielgrzymi przybywający do jasnogórskiego sanktuarium wyrażają dziś radość wielkanocną i jubileuszową związaną z 300-leciem Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. 
  Bp Marek Solarczyk modli się dziś wraz z maturzystami warszawskiego LO im. Władysława IV, w którym katechizuje od 24 lat. Podkreśla on, że bezpośredni kontakt z uczniami jest bardzo ważny w jego pracy jako odpowiedzialnego za Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań przy Konferencji Episkopatu Polski.
  - Przyjechaliśmy zawierzyć Matce Bożej swoją przyszłość ale nie zapominamy w modlitwie o naszym katechecie, który dzieli się z nami swoim zaangażowaniem duszpasterskim - mówią Monika i Kuba.
  Ks. Paweł Ogrodnik przyjechał z maturzystami z Technikum Rolniczego w Grabonogu. Uczniowie zawierzają się Matce Bożej w obliczu zblizających się egzaminów.
  Na Jasnej Górze modlą się też maturzyści Archidiecezji Łódzkiej. Tegoroczna modlitwa maturzystów w sanktuarium ma wymiar wyjątkowo maryjny. Jest związana z 100-leciem objawień fatimskich i 300-leciem koronacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. 
  - Przygotowywaliśmy młodzież aby dziś stanęła przed Maryją, ale także aby stawała przed Nią później, przeżywając ważne momenty swojego dorosłego życia - mówi ks. Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży arch. łódzkiej i organizator pielgrzymki.
  - Przyjechaliśmy do Matki Bożej aby wsłuchać się we własne serce. Ona pomaga nam w skupieniu podjąć ważne życiowe decyzje - zapewniają maturzyści.
  Duszpasterze i katecheci pokazując młodzieży drogę zawierzenia, dzielą się własnym doświadczeniem wiary. To najważniejsze co możemy zrobić - zapewniają.
  Maturzyści wiedzą, że jedyną i najważniejszą intencją ich pielgrzymki nie jest powodzenie na szkolnym sprawdzianie wiedzy. Są w życiu ważniejsze egzaminy - potwierdził to w homilii bp Marek Marczak.
  Nie tylko maturzyści pielgrzymują dziś do Matki Bożej. Przybyli także wierni z parafii św. Michała Archanioła w Kcyni, a towarzyszy ks. Marek Januchowski.
  - Planowaliśmy tę pielgrzymkę od dawna – mówi duszpasterz.
  Dziś na Jasnej Górze rozpoczęła się nowenna przed świętem św. Antoniego z Padwy, które w Kościele przeżywamy 13 czerwca. Przez kolejne dziewięć wtorków w Kaplicy poświęconej temu świętemu będzie sprawowana Msza Święta o godz. 7.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>