Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • O wyzwaniach związanych z ewangelizacją a także o oczekiwaniach Stolicy Apostolskiej i wiernych świeckich wobec zakonników w Polsce rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. W skład Konferencji wchodzi prawie 80 przełożonych reprezentujących ok. 12 tysięcy mnichów.
  Tematem dwudniowego spotkania są słowa: "Idźcie i głoście... Posłannictwo instytutów życia konsekrowanego w kontekście współczesnych przemian kulturowych". 
  O. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych podkreśla, że zakony to nie zamknięte fortece, ale miejsca budzenia nadziei a jednym z głównych wyzwań jest dziś bycie blisko ludzi:
  O. Sok zauważa, że dzisiejszy człowiek bardzo potrzebuje doświadczenia wspólnoty i duchowości, która jest relacją z Bogiem i tym zakonnicy pragną się dzielić.
  Wśród omawianych tematów znalazły się również problemy nadużyć wobec nieletnich w świetle listu papieża Franciszka o zwalczaniu nadużyć seksualnych w Kościele.
  O innych zagadnieniach mówi dominikanin o. Andrzej Potocki:
  Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który jako przedstawiciel Ojca Świętego sprawuje szczególną pieczę nad życiem konsekrowanym, przestrzegł zgromadzonych, że kryzys duchowy Kościoła zwykle rozpoczyna się od kryzysu duchowego zakonów. Wzywał do budowania jedności w oparciu o najwyższy autorytet, którym jest Chrystusowy krzyż mający moc niszczenia wszelkich podziałów.
  Oprócz statutowego spotkania Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich na Jasnej Górze cały czas trwa pielgrzymowanie dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych. 
  Z całego kraju do Matki Bożej Częstochowskiej zjeżdżają mali pielgrzymi, którzy wraz z rodzicami i duszpasterzami dziękują za sakramenty Pokuty i Pojednania oraz Eucharystii. 
  Dla dzieci to także okazja do lepszego poznania Sanktuarium.
  Jak powiedział opiekun młodych pielgrzymów ks. Zbigniew Kołton, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zaborowicach, w przygotowaniu dzieci do przyjęcia Chrystusa w Eucharystii najważniejszą rolę odgrywają rodzice i ich przykład wiary.
  Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej swoje dziękczynienie składają dziś dzieci pierwszokomunijne mi.in z: Ozorkowa, Michałowic, Starachowic, Warszawy, Częstochowy i Będzina.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>