Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Papież Franciszek pobłogosławił nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze. Diademy to replika koron ofiarowanych 300 lat temu przez Ojca Świętego Klemensa XI podczas pierwszej koronacji częstochowskiego Wizerunku. Korony zostały skradzione w 1909 r. i teraz w związku z jubileuszem zrodził się pomysł ich odtworzenia. Uroczystość odbyła się dziś w Watykanie po zakończeniu audiencji generalnej. Uczestniczyli w niej paulini na czele z przeorem Jasnej Góry.
  O. Marian Waligóra podkreśla, że nowe diademy są odzwierciedleniem tego co przeżywamy w naszych sercach, duchowego przywiązania do Matki Bożej:
  Jasnogórski przeor poinformował Ojca Świętego o nawiązaniu bliskiej współpracy tzw. gemellaggio ( czyt. Dżemeladżjo) z sanktuarium Madonna di Capocolonna (Kapokolonna) znajdującym się na terenie diec. crotone, która ofiarowała korony częstochowskiemu sanktuarium. 
  W sanktuarium Madonna di Capocolonna od XII wieku, podobnie jak na Jasnej Górze, czczony jest obraz Matki Bożej. To właśnie z diec. crotone pochodzi mistrz złotnictwa, który przygotował replikę koron Klemensa XI. Uroczysty akt podpisania współpracy i oficjalne przekazanie koron odbędzie jutro, 18 maja, w dniu urodzin św. Jana Pawła II, który również we Włoszech jest bardzo czczony jako papież Maryjny.
  - Będzie to podkreślenie szczególnej więzi jaka łączy Polskę i Italię, szczególnie poprzez wielką cześć wobec Maryi, Matki naszego Pana - podkreśla o. Przeor.
  - Wzorem naszego patrona – sługi bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego - „postawiliśmy na Maryję” i już po raz 8 przybywamy w pielgrzymce na Jasną Górę – mówi Elżbieta Dmitrowska Kaduk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. kardynała Stefana Wyszyńskiego:
  Obecna na spotkaniu Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty podkreśla, że posiadanie patrona to dla szkół wielkie zobowiązanie:
  Na pielgrzymce obecni są przedstawiciele 24 szkół noszących imię Prymasa. Ich spotkaniu towarzyszą słowa „Nasza historia naszą chlubą”.
  Na Jasnej Górze trwa I Krajowy Zjazd Centrum Ochotników Cierpienia, a także Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>