Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Po ponad trzygodzinnych obradach jury konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. Trzechsetna rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej” wybrało pięć najlepszych prezentacji multimedialnych. Członkowie komisji, w skład której weszli ojcowie paulini, nauczyciele, informatyk, filmowcy i dziennikarze, zauważają wielkie zaangażowanie uczniów i dużą ilość zgłoszonych szkół.
  O. Mariusz Tabulski, definitor Zakonu Paulinów podkreśla, że sporym zaskoczeniem i radością było odniesienie nie tylko do historii, ale także uaktualnienie spotkania z Królową Polski:
   
  Do konkursu zgłosiło się ponad 50 szkół. Do drugiego etapu zakwalifikowało się pięć placówek: Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Będzinie, Szkoła Podstawowa w Bojszowach, Szkoła Podstawowa nr 5 w Zawierciu, Szkoła nr 52 w Częstochowie i Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczekocinach.
  Jak podkreśla nauczyciel Katarzyna Drelich, tak naprawdę zwycięzcami są wszyscy:
  Ilością uczniów biorących udział w konkursie zaskoczony był o. Rafał Walczyk, który posługuje w Stanach Zjednoczonych, a który był również członkiem komisji:
  Drugi etap konkursu „Jasna Góra wpisana w dzieje Narodu. Trzechsetna rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej” będzie miał charakter interdyscyplinarny i odbędzie się na początku czerwca na Jasnej Górze.
  Organizatorami konkursu są: klasztor jasnogórski, Zakon Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.
  Z modlitwą do Matki Bożej na Jasną Górę przybywają dziś dzieci pierwszokomunijne.
  Za łaskę otrzymanych sakramentów pokuty i pojednania oraz Eucharystii dziękują  najmłodsi m.in. z: Wrocławia, Ostrowa Wielkopolskiego, Łodzi i Karłowic.
  Wraz z małymi pielgrzymami z paulińskiej parafii św. Mikołaja we Wrocławiu na Jasną Górę przyjechał o. Waldemar Kowalczyk, który zauważył, że dzieciom od początku trzeba pokazywać gdzie jest "serce naszej wiary i narodowej tożsamości".
  Dla dzieci pierwszokomunijnych z różnych regionów kraju pielgrzymka jest również okazją do lepszego poznania Jasnej Góry, szczególnie w jubileuszowym roku trzechsetnej rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.
  Wieczorem w Sanktuarium rozpocznie się 22. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>