Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Z udziałem przedstawicieli różnych środowisk różańcowych na Jasnej Górze odbywa się I Ogólnopolski Kongres Różańcowy. – To wielkie bogactwo różnorodności w jedności – podkreślają organizatorzy spotkania.
  - Widzimy ogromną potrzebę i zainteresowanie modlitwą różańcową  swoiste aggiornamento, takie otwarcie, czytanie znaków czasu – zauważa ks. Maciej Będziński. Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary podkreśla też ogromną rolę różańca w ewangelizacji świata.
  Ewa i Ireneusz Rogalowie inicjatorzy Różańca Rodziców zapewniają o ogromnej mocy tej modlitwy.
  - Musimy być maryjni apelował na rozpoczęcie Kongresu abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywy Różaniec.
  Kaznodzieja wskazał na szczególne trzy wymiary naszej bliskości z Maryją na polskiej ziemi; pielęgnowana tradycja październikowych nabożeństw różańcowych, nabożeństw majowych oraz apel jasnogórski, który stał się zdaniem kaznodziei „naszym wyznaniem wiary, sprawdzianem tożsamości katolika i Polaka”.
  Celem Kongresu jest m.in. prezentacja i konsolidacja środowisk różańcowych w Polsce, wymiana doświadczeń duchowości maryjnej czy drogi różańcowej. Spotkanie zakończy się jutro i odbywa się pod hasłem „Różaniec ratunkiem dla świata”.
  Organizatorami I Kongresu Różańcowego są Stowarzyszenie Żywy Różaniec oraz członkowie komitetu organizacyjnego, w skład którego wchodzą m.in.: Papieskie Dzieła Misyjne, Jasnogórska Rodzina Różańcowa oraz Podwórkowe Koła Różańcowe. Honorowy patronat nad Kongresem objęła Konferencja Episkopatu Polski.
  Zjazd wpisuje się w obchody jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu. Jest okazją do szczególnej modlitwy za misje i przebywającego w Kolumbii papieża Franciszka.
  Jutro na Jasnej Górze „dzień Koronacyjny”. W święto narodzenia Najświętszej NMP przypada dokładna, 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami papieża Klemensa XI. Koronacja miała miejsce 8 września 1717 r. i była pierwszym w świecie takim wydarzeniem poza Rzymem.
  Uroczystości rozpoczną się o godz. 5.30 godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny i odsłonięciem Cudownego Obrazu. Sumie odpustowej , o godz. 11 na szczycie przewodniczyć ma abp Józef Michalik, senior archidiecezji przemyskiej. O godz. 14 zaplanowano natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a o 17.00 w bazylice premierę oratorium „Korona – cykl świąt maryjnych”.
  Centralnym punktem „Dnia Koronacyjnego” będzie jubileuszowa Msza Święta o godz. 19, której przewodniczyć będzie kard. Stanisława Ryłko, Archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>