Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Dokładnie dziś mija 300.rocznica papieskiej koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej diademami Klemensa XI. Odbyła się ona na Jasnej Górze 8 września 1717 r. i była wydarzeniem o wyjątkowej randze w dziejach kultu religijnego w Polsce. Uroczystość miała wielkie znaczenie przede wszystkim duchowe, ale także polityczne, patriotyczne, narodowe i społeczne. Akt koronacji dopełnił ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Królową Korony Polskiej dokonane przez króla Jana Kazimierza w 1656 r.
  - To było wydarzenie bez precedensu - przypomina przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra:
   
  - Wspomnienie historycznego wydarzenia to nabranie sił duchowych - tak o 300.rocznicy koronacji jasnogórskiego Obrazu mówi abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreśla, że wracanie do przeszłości to nie tylko odczytywanie zapisu historii, ale to uświadamianie sobie, że to Bóg działa wielkie rzeczy dla nas i przez nas. 
  Przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski zauważył, że nieprzypadkowo koronacja odbyła się 8 września czyli w święto Narodzenia NMP. - Narodzenie Maryi to początek nowego życia. To pokazuje początek naszego życia, który jest w Bogu a nie tylko w pragnieniu serca ludzi - powiedział abp Depo. Zachęcił do wielkiej wdzięczności za życie także w odniesieniu do narodu. 
  Święto Narodzenia NMP to jeden z ważniejszych odpustów na Jasnej Górze. Bazylika jest pod wezwaniem Narodzenia Maryi.
  Na odpust przybywają kolejni pielgrzymi. Dotarła nawet pielgrzymka piesza z Jaworzna. 
  Pielgrzymujemy na najstarszy jasnogórski odpust, podczas którego dokładnie 300 lat temu Matka Boża została ukoronowana przez nasz naród w tym cudownym wizerunku. Dziękujemy Kościołowi za ten jubileusz, a Bogu za Maryję, którą dał Polakom jako Królową – mówi pątniczka Maria Kramarczyk:
  W uroczystości jubileuszowe wpisuje się także I Ogólnopolski Kongres Różańcowy. W spotkaniu udział biorą przedstawiciele różnych wspólnot, których apostolstwo wiąże się z szerzeniem duchowości maryjnej i modlitwą różańcową. Kongres odbywa się pod hasłem: „Różaniec ratunkiem dla świata”. 
  Uczestnicy spotkania proszą o nowy zapał w szerzeniu modlitwy różańcowej w kontekście wielu duchowych zmagań współczesnego świata i by różaniec stał się prawdziwym narzędziem „pedagogiki  świętości” dla każdego człowieka. 
  Zdaniem o. Stanisława Przepierskiego, dominikanina, współorganizatora Kongresu, spotkanie , które zaplanowano w wyjątkowym czasie jasnogórskiego jubileuszu będącego znakiem obecności Maryi w życiu naszego narodu stawia przed katolikami w Polsce ważne wyzwania. Są nimi obrona tożsamości naszej Ojczyzny, korzeni chrześcijańskich i ogromnej misji ewangelizacji.
  - Bóg potrzebuje głosu chrześcijan – apelował do wiernych zebranych na odpustowej sumie o godz. 11-tej abp Józef Michalik, biskup senior archidiecezji przemyskiej 
  Uroczystej Mszy św. jubileuszowej w 300-tną rocznice koronacji o godz. 19.00 przewodniczyć będzie kard. Stanisław Ryłko z Rzymu. O 17.00 zabrzmi premiera oratorium „Korona - Cykl Świąt Maryjnych”. 
  W parafiach w całym kraju ponawiany jest dziś Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Zawierzenie z 1946 r. wypowiedziane przez polskich biskupów pod przewodnictwem prymasa kard. Augusta Hlonda było bezpośrednim podjęciem Ślubów Jana Kazimierza oraz ponownym obraniem Bogurodzicy na Królową Polski i Patronkę Kościoła polskiego w powojennej rzeczywistości. 

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>