Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Święto odzyskania przez Polskę niepodległości jest kolejną okazją do przypomnienia o roli i znaczeniu Jasnej Góry w dziejach naszego narodu. Warto zauważyć, że także w trudnych latach zaborów częstochowskie sanktuarium było ostoją patriotyzmu i wolności. Jako ośrodek kultu maryjnego to tu kształtowano jednocześnie świadomość narodową Polaków. Znajdujące się tu wota, wytwory kultury czy dzieła sztuki wybitnych przedstawicieli życia religijnego i społecznego przypominały utraconą niepodległość i odrębność narodowo-polityczną. 
  - Jasna Góra była i jest światłem dla narodu – podkreśla o. Marian Waligóra, przeor klasztoru:
  Jasnogórski przeor przypomina, że tuż po odzyskaniu niepodległości, już 4 listopada 1918 r., na wieży zawisła biało-czerwona flaga:
  O Jasnej Górze jako ważnym miejscu w historii naszej Ojczyzny świadczą także złożone tutaj wota - pamiątki niepodległościowe. W bastionie św. Rocha są np. mundury wielu znakomitych Polaków: Prezydenta Ignacego Mościckiego, Marszałka Polski Edwarda Śmigłego – Rydza, generałów i oficerów II Rzeczypospolitej.
  Na Jasnej Górze zakończyły się pięciodniowe rekolekcje dla ojców i braci paulinów. Tym razem prowadził je mariolog o. Mirosław Adaszkiewicz, franciszkanin z Niepokalanowa. Listopadowe dni skupienia są na stałe wpisane w formację białych mnichów:
   
  O. Przemysław przez sześć lat pełnił swą posługę w Wielkiej Brytanii. Dlatego, jak podkreśla, po latach rozłąki z Polską bardziej docenia się możliwość życia i posługi we własnej Ojczyźnie:
  Również o. Rafał Szczepaniak, który od 15 lat jest duszpasterzem w Rzymie mówi o tęsknocie za krajem i podkreśla, że 11-tego listopada paulini we Włoszech przypominają o Polsce:
  W przede dniu święta niepodległości przybywający na Jasną Górę pielgrzymi pamiętają o modlitwie za Polskę. 
  Także pielgrzymi z Warszawy podkreślają, że Ojczyzna to matka, której winniśmy szacunek:
  Również mąż pani Angeliki mówi o szacunku dla Ojczyzny i podkreśla, że wiara i patriotyzm są dla Polaków czymś nierozłącznym:
  Jutro, w narodowe święto Polaków, szczególnego charakteru nabierze codzienna Msza św. za Ojczyznę celebrowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 15.30.  
  Uroczystości archidiecezjalne rozpoczną się Eucharystią o 12.00 w częstochowskiej katedrze św. Rodziny, pod przewodnictwem abp Wacława Depo.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>