Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Komisja misyjna Episkopatu Polski świętuje pięćdziesięciolecie swej pracy. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Warszawie i w Częstochowie.  
  Podstawowymi zadaniami komisji są: pomoc materialna dla polskich misjonarzy i koordynowanie różnych przedsięwzięć misyjnych - mówi jej sekretarz, werbista, ojciec Kazimierz Szymczycha.
  Wśród misjonarzy są także ojcowie i bracia z Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Od wielu lat paulini posługują w kilkudziesięciu krajach Europy,  w Australii i Stanach Zjednoczonych. Kult Czarnej Madonny szerzą także w Afryce.  
  Wśród pierwszych paulińskich misjonarzy w Belabo w diecezji Bertoua we wschodniej części Kamerunu znalazł się m.in. o. Włodzimierz Ogorzałek.
  Swoją misyjną przygodę w  Afryce 1991 r., głównie wśród plemienia Zulusów, rozpoczął  o. Stanisław Dziuba.
  Także, wśród jasnogórskich pielgrzymów spotkać można wielu misjonarzy. Wśród nich jest m.in. s. Dominika Bańcerek, Zmartwychwstanka, która na co dzień posługuje w wiosce Buturu w Tanzanii.
  – Przyjazd na Jasną Górę, jest dla mnie jak powrót do domu. Dopiero tu tak naprawdę czuję, że jestem w Polsce – mówi s. Dominika i dodaje, że Czarna Madonna jest bardzo kochana także przez Tanzańczyków:
  - Ludzie z krajów misyjnych przeżywają wiarę inaczej niż my, Europejczycy  -  dzielił się swoim doświadczeniem pobytu na misji w Tanzanii ks. Łukasz Ślusarczyk, posługujący w parafii św. Brata Alberta w Nowej Hucie w Krakowie: 
  Jasnogórskim pielgrzymem, a zarazem misjonarzem w Korei, jest ks. Paweł Zawadzki ze Zgromadzenia Księży Pallotynów.  
  - Do 1994 roku mieliśmy do czynienia z tzw. „nie otwartą Koreą”. Każdy obcy znajdujący się w granicach państwa to był albo wojskowy, albo kościelny – tak, o. Zawadzki wspomina początki swojej posługi misyjnej:
  - Z radością obserwujemy, że coraz więcej osób świeckich wyjeżdża na misje -  dodaje ksiądz Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Wielu świeckich wspiera także finansowo różne projekty misyjne.
  - Jedną z form pomocy misjonarzom i ludziom czekającym na Ewangelię jest prowadzona od wielu lat w naszej parafii zbiórka makulatury - mówi ks. Janusz Wojtyla, proboszcz kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie.  
  Z pozyskanych jak dotąd funduszy udało się wybudować pięć głębinowych studni. Ostatnia z nich znajdująca się w Czadzie w miejscowości Gualko nosi imię Matki Bożej Jasnogórskiej. Tytuł ten został nadany z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
  Wieczorem na Jasnej Górze środowisko misyjne weźmie udział w Apelu Jasnogórskim i czuwaniu modlitewnym.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>