Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Przed rozpoczynającym się nowym Rokiem Liturgicznym swoje spotkanie na Jasnej Górze przeżywają animatorzy i członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich, przybyli także  misjonarze i osoby w różny sposób zaangażowane w rozkrzewianie wiary, diakoni stali, osoby wybierające życie w indywidualnych formach życia konsekrowanego, czyli dziewice, wdowcy i wdowy konsekrowane oraz pustelnicy i pustelnice. Także dziś zainaugurowane zostaną Adwentowe Wieczory Organowe.

  Diakoni stali zgromadzili się dziś na Jasnej Górze na Adwentowym Dniu Skupienia.  50 lat temu papież Paweł VI przywrócił w Kościele rzymskokatolickim po tysiącu latach posługę diakonatu stałego. Obecnie na świecie posługuje ponad 45 tys. stałych diakonów w 129 krajach, w Polsce jest ich 26 -ciu.

  Spotkaniu diakonów stałych przewodniczył bp Rudolf Pierskała z Opola. Przypomniał, ze diakonat stały był obecny w Kościele od początku jego istnienia, a teraz po wiekach trzeba do niego wrócić.  Waldemar Rozynkowski z diec. toruńskiej był szóstym diakonem stałym Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, na co dzień jest mężem i ojcem, zawodowo pracuje jako profesor Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika.  Diakon stały może odprawiać nabożeństwa, błogosławić śluby, prowadzić pogrzeby, udzielać Komunii św. i głosić kazania. W odróżnieniu od kapłana nie może jednak sprawować Eucharystii, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych. Diakon stały, który przyjmuje święcenia, wchodzi do stanu duchownego i jest automatycznie inkardynowany do danej diecezji, jak każdy kapłan.

  W Polsce diakoni stali posługują w 8 diecezjach, w kilku innych przygotowują się kandydaci.

  Wśród odradzających się po wiekach form życia i posługi w Kościele są także dziewice, wdowcy i wdowy konsekrowane oraz pustelnice i pustelnicy. Po raz 12-ty odbyła się Pielgrzymka Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego.  Fakt konsekracji, czyli poświęcenia Bogu na całe życie, zobowiązuje dziewicę czy wdowę do przeznaczenia swojego czasu przede wszystkim na modlitwę oraz służbę bliźnim w sposób przez siebie wybrany i według swoich możliwości, najczęściej w swoim środowisku czy miejscu pracy.

  W Polsce indywidualne życie konsekrowane wybrało obecnie 292 wdowy, 2 wdowców oraz 259 dziewic.

  Przed rozpoczynającym się nowym Rokiem Liturgicznym swoje spotkanie na Jasnej Górze przeżywają animatorzy i członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich.  Pod hasłem: „„Na wzór Oblubienicy Ducha Świętego” odbędzie się sesja misjologiczna połączona z nocnym czuwaniem członków i współpracowników Papieskiej Unii Misyjnej.

  Na spotkanie zaproszeni są członkowie papieskiego stowarzyszenia oraz wszyscy, którym jest bliskie dzieło misyjne Kościoła – zachęca s. Monika Juszka Misjonarka Klaretynka z sekretariatu Papieskiej Unii Misyjnej w Polsce.  Spotkanie misyjne rozpocznie się o godz. 14-tej Mszą św. pod przewodnictwem bpa Piotra Turzyńskiego z Radomia. Gościem spotkania będzie Abp Jan Romeo Pawłowski kierujący Sekcją Personelu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej.

  Na Jasnej Górze dziś odbędzie się pierwszy z szeregu koncertów zaplanowanych w ramach 16. Edycji Jasnogórskich Wieczorów Organowych.

  Jak zapewnia o. Sebastian Matecki koordynator projektu,  „wyjątkowy odbiór muzyki” będzie możliwy dzięki  niezwykłym instrumentom znajdującym się w bazylice:  Pierwszym artystą, który zaprezentuje swoje umiejętności podczas dzisiejszego Jasnogórskiego Wieczoru Organowego będzie Dawid Długosz, organista z łódzkiej archikatedry.

  Początek koncertu o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>