Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Na Jasnej Górze zakończyła się Konsulta Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Jej członkowie dziękowali za peregrynację kopii Cudownego Obrazu do ponad 900 męskich domów zakonnych w Polsce a także przygotowywali się do przyszłorocznego Kongresu Młodych Zakonników.
  Peregrynująca Ikona jest jedną z trzech kopii sporządzonych niegdyś na polecenie kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia przekazał jedną kopię żeńskim zgromadzeniom zakonnym, a drugą męskim. Trzecia kopia - najbardziej znana, to ta, która nawiedza parafie w całej Polsce.
  Obecna peregrynacja Obrazu po męskich wspólnotach była inicjatywą władz Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i jak przyznał Przewodniczący Konsulty - prowincjał redemptorystów  o. Janusz Sok, z całą pewnością widać już jej owoce.
  Sekretarz Generalny Konsulty- franciszkanin  o. Kazimierz Malinowski dodał, że choć kopia Cudownej Ikony powróci teraz do siedziby Sekretariatu Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, jej misja jeszcze się nie kończy.
  Pielgrzymce kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w zakonach męskich w Polsce towarzyszyło przesłanie: „Przewodniczką ma nam być Maryja, Matka Pana”.
  Spotkanie Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce było okazją nie tylko do dokonania podsumowania minionych wydarzeń, ale także do omówienia planów na przyszłość.
  - Jednym z wydarzeń do których się przygotowujemy jest kolejny Kongres Młodych Konsekrowanych. Chcemy by wpisał się on w to dzieło Kościoła Powszechnego jakim będzie Synod Biskupów o Młodzieży – zapowiada o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów i jeden z członków Konsulty:
  Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce została powołana do istnienia przez Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 15 kwietnia 1958 r. i zatwierdzona dekretem Kongregacji dla Zakonów 30 listopada 1963 r.
  Cele i formy działania Konferencji to: wspieranie współpracy między instytutami zakonnymi, współpracę z Episkopatem Polski, współpracę z innymi konferencjami wyższych przełożonych w Polsce i Europie, promowanie wiedzy na temat życia konsekrowanego, a także prowadzenie działalności gospodarczej.
  Jasna Góra to szczególne miejsce na drodze przygotowania do dobrego przeżycia Świąt Narodzenia Pańskiego. Wiele grup i wspólnot przyjeżdża w czasie adwentu do Sanktuarium by to właśnie tutaj odprawić swoje przedświąteczne rekolekcje. 
  Jak co roku, także Jasnogórskie Duszpasterstwo Młodzieżowe „na Halach” zaprasza do wspólnej modlitwy:
   - Tegorocznym rekolekcjonistą będzie paulin – o. Tomasz Chmielewski, który zaproponował nam do rozważania temat „Królestwo Boże pośród was jest”– dodaje o. Wojciech Dec:
  W czasie adwentu codziennie, od poniedziałku do soboty, o godzinie 6.00 rano Paulini zapraszają  także do uczestnictwa we Mszy świętej roratniej.    

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>