Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Dziś mija150-ta rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, który był także jasnogórskim pielgrzymem.
  - To okazja do wyśpiewania Matce Bożej hymnu wdzięczności za wolność i przypomnienia sobie zadań z niej wypływających – powiedział w homilii na porannej Mszy św. o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.
  Józef Piłsudski przybył do jasnogórskiego sanktuarium 20 października 1921 roku, by podziękować za zwycięską wojnę z bolszewikami i zawierzyć Matce Bożej odrodzoną Ojczyznę. 
  Pamiątką tej  dziękczynnej pielgrzymki Józefa Piłsudskiego był jego wpis do klasztornej księgi. W sierpniu 2016 roku z okazji 95. rocznicy pielgrzymki Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę została odsłonięta i poświęcona specjalna pamiątkowa tablica, która została umieszczona w Kaplicy Pamięci Narodu. 
  Chociaż Józef Piłsudski z oficjalną wizytą jako naczelnik państwa przyjechał na Jasna Górę tylko raz, to bywał w Częstochowie już wcześniej, by konspiracyjnie organizować na terenie Królestwa Polskiego walkę o wolną Polskę. 
  Jasnogórskie sanktuarium odgrywało bowiem ważną rolę w działaniach niepodległościowych. Podczas I wojny światowej i w okresie walk o granice odradzającej się Polski, klasztor był miejscem pielęgnowania pamięci o czynie zbrojnym Legionistów i żołnierzy polskich. Tu odprawiane były nabożeństwa żałobne za poległych legionowych żołnierzy i celebrowano rocznice świąt narodowych. W 1916 r. odbyła się pielgrzymka legionistów. 
  Od trzech lat w sierpniu odbywa się jasnogórska Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Celem organizacji jest m. in. udział w uroczystościach niepodległościowych, opieka nad mogiłami i miejscami pamięci oraz formacja młodzieży do postaw patriotycznych.
  Z modlitwą o pokój duszy zmarłych pacjentów oraz o błogosławieństwo dla tych, którzy wrócili do zdrowia, przybyli na Jasną Górę pracownicy częstochowskiego Hospicjum Dar Serca. W Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej uczestniczyły także osoby pozostające pod opieką placówki wraz z rodzinami i przyjaciółmi.
  Hospicjum proponuje opiekę nie tylko nad osobami aktualnie zmagającymi się z nowotworem ale i nad tymi, którzy potrzebują stałego towarzyszenia znajdując sie w stanie remisji choroby. Także oni przybyli dziś na modlitwę w sanktuarium.
  Częstochowskiew Stowarzyszenie Hospicjum Dar Serca zostało powołane do życia w roku 2000. Początkowo swoją działalnością statutową obejmowało wyłącznie dzieci z zaawansowaną chorobą nowotworową. Z uwagi jednak na stale rosną liczbę pacjentów i potrzebę opieki hospicyjnej, rozszerzono działalność obejmując również opieką chorych dorosłych. Działalność placówki ma służyć chorym w każdym aspekcie zachowań prozdrowotnych, zrozumieć i zaakceptować, działać i walczyć.
  Na Jasnej Górze zagości Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze. Koncert kolęd i pastorałek odbędzie się w Bazylice Jasnogórskiej 30 grudnia o godz. 18.00. Występem artyści chcą uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości a także 70-tą rocznicę powstania zespołu.
  - Wśród wykonanych utworów pojawią się pieśni patriotyczne, nawiązujące tematycznie do wydarzeń z 1918 roku oraz największe przeboje skomponowane przez założycieli Mazowsza, Tadeusza Sygietyńskiego i Mirę Zimińską-Sygietyńską - mówi Krzysztof Kurlej, manager zespołu.
  Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze powstał w roku 1948. Każdy jego występ zaczyna się Oberkiem Opoczyńskim - pierwszym tańcem, którego nauczyli się artyści, rekrutowani początkowo spośród wiejskich dzieci polecanych przez parafialnych organistów. Dziś grupę tworzą zawodowi muzycy, śpiewacy i tancerze. Koncertują zarówno w kraju jak i za granicą, prezentując szeroki repertuar, na który składa się spuścizna folklorystyczna niemal wszystkich regionów Polski. Artyści odwiedzili już 50 krajów świata na 5-ciu kontynentach a najcieplej witani są zawsze w środowiskach polonijnych, które cenią sobie patriotyczny charakter widowiska.
  Z okazji 70-rocznicy swojego istnienia oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zespół przygotowuje specjalny program zatytułowany „Mazowsze Niepodległej”. Jego premiera odbędzie się 5-go lutego 2018 roku w Operze Narodowej. 
  Na Jasnej Górze artyści będą gościć już 30-go grudnia. O godz. 18.00 w Bazylice Jasnogórskiej rozpocznie się jubileuszowy koncert Mazowsza. Wstęp wolny.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>