Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Choć w liturgii Kościół przeżywa już okres zwykły, to polska tradycja wciąż jeszcze przywołuje wydarzenia Bożego Narodzenia. Na Jasnej Górze pomagają w tym świąteczne dekoracje, pięknie udekorowane Wieczernikowe Choinki i bożonarodzeniowa szopka.
  Jedna część jasnogórskiej betlejemki, umieszczona na dziedzińcu przed Bazyliką, to tradycyjna góralska chata z figurami św. Rodziny. Druga ruchoma, w której nie brakuje żywych zwierząt, usytuowana jest tradycyjnie na fosach, do których wejście znajduje się obok wieczernika.
  Tegoroczny wystrój szopki wzbudza wielkie zainteresowanie mieszkańców Częstochowy, ale i pielgrzymów z dalszych zakątków kraju.
  Ważnym elementem tegorocznego betlejemskiego żłóbka na Jasnej Górze są postacie 3 papieży, którzy nawiedzili Jasną Górę podczas swoich pontyfikatów . Te symboliczną łączność Sanktuarium ze Stolicą Apostolską zauważa wielu pielgrzymów, a wśród nich także dzieci.
  Najmłodszych w jasnogórskiej szopce najbardziej cieszą ruchome figurki i żywe zwierzęta. Całość pomaga w refleksji o Bożym Narodzeniu i naszym życiu.
  Hasłem przyświecającym bożonarodzeniowej refleksji są w tym roku słowa: „Napełnieni Duchem Świętym”. To nawiązanie do treści roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.
  Kolędy, marsze i muzyczne niespodzianki, tak zapowiada się program tegorocznego Koncertu Noworocznego w wykonaniu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod batutą Marka Piątka. 
  - Koncert tradycyjnie zaczniemy od zagrania kilku kolęd, ale to nie one będą głównym punktem programu – zapowiada dyrygent:
  - Kiedy w 2001 roku pojawił się pomysł zagrania noworocznego koncertu nie spodziewałem się, że kilkanaście lat później będzie on stałym punktem w jasnogórskim harmonogramie - dodaje Marek Piątek:
  Koncert Noworoczny w wykonaniu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej odbędzie się w Bazylice w sobotę 27 stycznia o godzinie 17.30. Wstęp jest wolny.
  A dziś wieczorem na Jasnej Górze rozpocznie się kolejna seria Jasnogórskich Dni Skupienia.
  Nocne czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej podejmą dziś natomiast wierni archidiecezji częstochowskiej.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>