Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Jasna Góra duchowo już przygotowuje się do Wielkiego Postu. W Sanktuarium trwa 40-godzinne Nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwa przed Jezusem Eucharystycznym to od lat propozycja dla pielgrzymów, by w ostatnich dniach karnawału wyciszyć się i włączyć się, przede wszystkim w wynagrodzenie Chrystusowi, za popełnione grzechy. W tym roku szczególnie za rozlew krwi na świecie, wojny i terroryzm.
  Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą na Jasnej Górze specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku są to m.in. wynagradzające za zniewagi Najświętszego Sakramentu, za wszystkie grzechy przeciwko życiu, za rozlew krwi na świecie, wojny i terroryzm, za grzechy w rodzinach, wspólnotach i osobiste.
  Wśród dziękczynnych intencji są m.in. podziękowania za dar Eucharystii dla Kościoła, za kapłanów i w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę za dar wolności.
  Posługująca w jasnogórskiej zakrystii s. Agnieszka ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza podkreśliła, że w nabożeństwie adoracji Najświętszego Sakramentu współistnieją otwarty charakter Sanktuarium i modlitwa w powszechnych intencjach Kościoła.
   
  Paulini zachęcają, by wśród błagań prosić Jezusa o pogłębienie wiary w obecność Chrystusa w Najświętszej Eucharystii, w intencjach Kościoła i Ojczyzny, Ojca Świętego Franciszka a także o trzeźwość Narodu i rychłą  beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Proszą również o modlitwę o miłosierdzie i pokój dla świata oraz za prześladowanych chrześcijan.
  Na chwilę modlitwy przed Najświętszym Sakramentem zatrzymują się dziś przede wszystkim indywidualni wierni, choć nie brakuje też grup zorganizowanych. Przybyli m.in. maturzyści z 2 LO w Chorzowie.
  Nabożeństwo czterdziestogodzinne ma bardzo bogatą historię, symbolikę i tradycję. Nawiązuje do przebywania w grobie Jezusa przez 40 godzin. Liczba 40 jest często wymieniana w Biblii i zawsze oznacza święty czas. Przed rozpoczęciem nauczania Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni, tyle samo czasu padał deszcz w trakcie potopu, Żydzi wędrowali przez pustynię przez 40 lat. Dawniej nabożeństwo czterdziestogodzinne było popularne i najczęściej służyło jako wprowadzenie do Wielkiego Postu. Dziś zwyczaj ten zachowany jest w niewielu wspólnotach parafialnych.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>