Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • O parafii w mediach, informacji w Kościele i udziale oraz postawie katolików w życiu publicznym z uwzględnieniem roli mediów rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy sympozjum zorganizowanego przez Radę Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

  Przewodniczący Rady  bp Ignacy Dec zwrócił uwagę na potrzebę jeszcze większej aktywności świeckich na rzecz ewangelizacji w mediach.  Zdaniem ks. Pawła Rytla – Andrianika konieczność budowy rzetelnego i prawdziwego budowania wizerunku Kościoła w środkach masowego przekazu wynika z potrzeby formacji:  Prof. Monika Przybysz UKSW w rozwoju obecności parafii w mediach społecznościowych upatruje szansę na docierania do tych, którzy są na obrzeżach Kościoła:  Strony internetowe posiada 55 procent polskich parafii, najwięcej w arch. katowickiej

  Dziś prawdziwie pielgrzymkowa sobota. Przybyły rodziny osób powołanych i wspierający powołania, kierowcy, studenci, bankowcy, a nawet krótkofalowcy.
  O budowanie kultury powołaniowej w Polsce modlą się uczestnicy Pielgrzymki Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania. Spotkanie jest także okazją do wyrażenia wdzięczności za tych, którzy oddali się wyłącznej służbie Bogu.  Jasnogórska radiostacja rozpoczęła nadawanie na falach krótkich od wczesnych godzin porannych.  Bogdan, jeden z organizatorów pielgrzymki zwrócił uwagę, że  krótkofalarstwo to nie tylko hobby, bo sama nazwa Służba Radioamatorska, wskazuje gotowość niesienia pomocy społeczeństwu.  Krótkofalowcy odgrywają także dużą rolę podczas pielgrzymek pieszych, m.in. służą pomocą, kierując grupami porządkowymi.
  Pod hasłem „Kocham, więc jestem” przebiega 82. pielgrzymka akademicka. Jest czas m.in. na refleksję nad misją kobiety i mężczyzny czy darem wolności w 100-lecie niepodległości. Studenci odnowią Rotę Ślubowania, którą po raz pierwszy złożyli ich rówieśnicy w 1936 r.  By pieniądz był mocny, a gospodarka silna. Na Jasnej Górze trwa 33. Pielgrzymka Bankowców.  Spotkanie bankowców odbywa się pod hasłem „Maryjo, Królowo Polski weź w opiekę Naród cały”. Po raz pierwszy pracownicy sektora bankowego zgromadzili się na Jasnej Górze w 1985 r. po zdelegalizowaniu "Solidarności". Pielgrzymki były i pozostały ważnym elementem jednoczącym środowiska bankowców.
  Aby nasze drogi były bardziej bezpieczne – o to proszą na Jasnej Górze uczestnicy XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców.  - W pierwszych dniach maja doszło do rekordowej liczby wypadków – mówi ks.  Jerzy Kraśnicki, zastępca Krajowego Duszpasterza Kierowców.  - Jak zwykle kierowcy pamiętają także o duchowym i materialnym wsparciu dla misji i misjonarzy – dodaje dyrektor MIVA Polska.  Na pielgrzymkę oprócz kierowców przybyli także misjonarze, którzy dzięki akcji św. Krzysztof – 1 grosz za jeden bezpiecznie przejechany kilometr - stali się posiadaczami środków transportu, w dziele niesienia orędzia pokoju.  


Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>