Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • - Dlaczego klasztor paulinów w Częstochowie nazywany jest Jasną Górą, dlaczego Polacy kochają Matkę Bożą, a nawet ile dzwonów ma jasnogórska wieża -  o tym m.in. dowiedzieli się dziś uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Częstochowie i ich rówieśnicy z Wrocławia.
  Zainteresowaniem jasnogórskich pielgrzymów cieszy się nowa wystawa w Arsenale. Tu zobaczyć można m.in. unikatowe fotogramy z klasztornego archiwum, biżuterię patriotyczną, pamiątki po zesłańcach syberyjskich. Ekspozycja powstała na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i ukazuje dzieje Jasnej Góry jako miejsca zmagań Polaków o odzyskanie wolności i utrzymanie narodowej tożsamości.  
  Najliczniejsza grupa pielgrzymów są  - jak zwykle w maju – dzieci pierwszokomunijne. Po raz pierwszy w pełni uczestniczyć będzie w Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej ok. pół tysiąca dzieci.
  Koncert muzyki organowej dedykowany śp. Kamilowi Białuskiemu zabrzmi dziś o godz. 19.30 w bazylice jasnogórskiej. W programie koncertu znajdą się dzieła takich wybitnych kompozytorów jak Bacha czy  Liszta - zapowiada Tadeusz Barylski częstochowski organista i pedagog:
  Wstęp na wieczorny koncert w bazylice wolny.
   „Aby byli jedno…dla ewangelizacji”. Już w najbliższą sobotę, 19 maja, na Jasnej Górze Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. W programie m.in. konferencje, modlitwa o uzdrowienie, świadectwa, o 16.15 będzie sprawowana będzie Msza św. w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Wśród gości zaproszeni zostali m.in. abp Grzegorz Ryś, ks. Andrzej Grefkowicz, Ulf Ekman z żoną. Ekman to charyzmatyk, szwedzki teolog i misjonarz, były pastor i założyciel ponadwyznaniowego Kościoła, który przeszedł na katolicyzm.
  Także przy sanktuarium od 25 lat działalność duszpasterską prowadzi Jasnogórska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „KANA”. O misji wspólnoty mówi o. Tomasz Chmielewski.
  Sobotnie Jasnogórskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym zakończy II edycja Festiwalu „Ruah”, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie Wiernych „Nowa Ewangelizacja” z Częstochowy. Podczas koncertu wystąpią: Deus Meus – Lidia i Marcin Pospieszalscy, Play & Pray, Rymcerze – Bęsiu i DJ Yonas, Tancerze Lednicy – Formacja Częstochowa oraz soliści. Patronat honorowy nad festiwalem objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>