Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Dziś na Jasną Górę dotrze 14. Pielgrzymka Rowerowa z Rzepina w województwie lubuskim.
  Już za chwilę 50 cyklistów wjedzie do Sanktuarium po 7 dniowej wyprawie i przejechaniu ok 500 km.
  Tegoroczna pielgrzymka to dziękczynienie za 100 lat niepodległości Ojczyzny oraz szansa na „napełnienie się Duchem Świętym” zgodnie z hasłem Roku Duszpasterskiego.
  Aleksandra Kowalewska w peletonie z Rzepina jeździ od samego początku, czyli od 2004 roku. Obecnie pełni rolę logistyka odpowiedzialnego za noclegi i wyżywienie. Jak przyznaje, podczas spędzonego razem czasu i przejechanych kilometrów doświadcza się  prawdziwej wspólnoty.
     Najmłodszy uczestnik rowerowej pielgrzymki ma 6 lat.

   W Sanktuarium modlą się także  mniejsze grupy pielgrzymkowe ze Śląska, wśród których jest 20. Jankowicka Piesza Pielgrzymka. Pod hasłem „Duchu Święty prowadź nas” na Jasną Górę wędrowało 56 osób pokonując w ciągu 4 dni  ponad 80 km. Mówi Aniela – organizatorka rekolekcji w drodze.  Radość, wiara, pomocna dłoń brata czy siostry, gościnność tych którzy przyjmują nas na noclegi  a przede wszystkim bliskość Boga – tego wszystkiego można doświadczyć podczas pieszego pielgrzymowania - mówią Ola, Klaudia i Kinga z grupy muzycznej Jankowickiej Pieszej Pielgrzymki.  Jutro w Sanktuarium swoje piesze pielgrzymowanie zakończą rolnicy diec. zielonogórsko - gorzowskiej.

  By być odpowiedzialnym kapitanem okrętu swojego życia życzył młodym żeglarzom Rejsu Niepodległości na Jasnej Górze bp Marek Solarczyk. W modlitwie uczestniczyła kolejna zmiana, która szykuje się do wejścia na pokład legendarnego żaglowca "Dar Młodzieży”, by pod banderą biało-czerwoną uświetnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i promować kulturę naszego kraju. Kulminacyjnym punktem Rejsu będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r.

  Mszy św. w intencji uczestników Rejsu Niepodległości dookoła świata przewodniczył bp Marek Solarczyk, odpowiedzialny za przygotowanie polskiej młodzieży do ŚDM w Panamie.  Dla Barbary Skrzypko to pierwsza przygoda z morzem i żeglarstwem. Jest laureatką konkursu patriotycznego zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.  20 maja br. "Dar Młodzieży" wypłynął w rejs z Gdyni. Podczas 11-miesięcznej morskiej podróży odwiedzi 22 porty w 18 państwach. W styczniu 2019 dopłynie do Panamy na spotkanie z papieżem Franciszkiem i młodymi świata, Do portu w Gdyni fregata powróci 28 marca 2019 r.

  W obchodzony dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej przeżywamy 75  rocznicę „krwawej niedzieli”.  11 lipca 1943 roku oddziały UPA dopuściły się  skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 roku do wiosny 1945 roku, które przeszły do historii jako rzeź wołyńska.

  Ks. Isakowicz –Zaleski duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, kilkanaście dni temu, podczas 24. Pielgrzymki Kresowian na Jasnej Górze, apelował o godne pochówki ofiar ludobójstwa, wśród których 90 procent do dziś nie ma swoich grobów.  Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy św. i nabożeństw.

  Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP został ustanowiony przez sejm  na mocy uchwały z lipca 2016 roku.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>