Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Pierwszy kapelan robotników, męczennik, jasnogórski pielgrzym. W minioną sobotę, 1 grudnia, rozpoczął się w Radomiu etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza. 
  Modlitwa o wyniesienie na ołtarze tego męczennika protestu robotniczego z czerwca 1976 trwa na Jasnej Górze od dawna. Tak mówił o tym w czasie pielgrzymki Ludzi Pracy w 2016 roku Tomasz Świtka, który przez 15 lat posługiwał ks. Kotlarzowi, jako ministrant:
  W czasie sobotnich uroczystości w Radomiu przedstawiono fragmenty filmu "Klecha" poświęconego życiu ks. Kotlarza. Kilka scen kręconych było w sierpniu także na Jasnej Górze.
  Jak mówił reżyser i współproducent filmu Jacek Gwizdała, Częstochowskie Sanktuarium było bardzo ważne dla ks. Kotlarza i nie mogło zabraknąć go w obrazie o tym męczenniku Kościoła w Polsce.
  Gdy w 1974 roku ks. Roman Kotlarz szedł z pielgrzymką radomską Służba Bezpieczeństwa, która go inwigilowała, obserwowała także pielgrzymów, nawet za pomocą helikoptera.
  Ks. Kotlarz uważany jest za niezłomnego kapłana, męczennika czasów komunizmu. Był prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa i zmarł na skutek pobicia przez nieznanych sprawców. Miał wówczas 47 lat. 
  Biskup Henryk Tomasik, ordynariusz radomski apeluje do wszystkich, którzy posiadają dokumenty, pamiątki czy zdjęcia, związane z życiem księdza Kotlarza, by zechcieli przekazać je do Biura Postulacji, mieszczącego się w Kurii Diecezji Radomskiej.
  „Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku” to tytuł wystawy prezentującej na 40 planszach eksponaty z prywatnej kolekcji Wojciecha Postuły z okresu od Manifestacji Warszawskich do roku 1918. Uroczyste otwarcie ekspozycji na Jasnogórskich Wałach nastąpi, we wtorek, 4 grudnia 2018 roku.
  Wernisaż rozpocznie Msza św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie arcybiskup Wacław Depo. Po błogosławieństwie w Kaplicy nastąpi uroczyste wręczenie metropolicie częstochowskiemu medalu Pro Bono Poloniae. 
  Odznaczenie ustanowione zostało przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przyznawany jest osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.
  Po wręczeniu medalu nastąpi przejście na Jasnogórskie Wały i uroczyste przecięcie wstęgi wystawy „Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku”.
  Wydarzenie organizowane jest przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundację Ratowania Dziedzictwa Narodowego „Cymelium”.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>