Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Na Jasnej Górze, podobnie jak we wszystkich paulińskich klasztorach, trwa nowenna przed zewnętrzną uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika. W Sanktuarium każdego dnia o godzinie 18.00 w XVII-wiecznej kaplicy Denhoffów celebrowane jest nabożeństwo poświęcone Patriarsze Zakonu Paulinów.

  Dziś kazanie nowennowe wygłosi o. Samuel Pacholski. Paulin powiedział, że choć żywot świętego pustelnika jest znany, to za każdym razem można znaleźć w nim aktualne wskazówki.  W liturgii nabożeństwa wyodrębnić można kilka stałych elementów, a więc m.in.: procesję wejścia, hymn śpiewany naprzemiennie przez zakonników i wiernych, nowennowe kazanie, błogosławieństwo relikwiami świętego i ucałowanie ich.

  Modlitwie towarzyszy także śpiew chórów posługujących w Sanktuarium. Nieprzerwalnie od wielu lat obecna jest także Jasnogórska Orkiestra Dęta. Jej kapelmistrz Marek Piątek powiedział, że „Pawełki” to modlitwa, która kilkadziesiąt lat temu pojawiła się w jego życiu za sprawą ówczesnego kierownika zespołu Alfreda Stępniewskiego.


  Dziś Kościół przygląda się i oddaje hołd także innemu pustelnikowi św. Antoniemu opatowi. Jest to postać czczona również w Zakonie Paulinów. To on spotkał się ze św. Pawłem z Teb na pustyni a potem pochował jego ciało w grobie wykopanym przez dwa lwy.
  W kaplicy Patriarchy w bazylice, w prawym ołtarzu jest jego obraz wśród uczniów, w głębi pustynia z postaciami eremitów a na kopule dekoracja malarska, przedstawiająca m.in. scenę z życia św. Pawła, gdy ten rozmawia z Antonim a kruk przynosi im bochen chleba.

  - W cudowny sposób Bóg splótł losy obu postaci, a my współcześni powinniśmy dostrzec w tym wskazanie właściwej drogi do świętości - zauważył w trakcie porannej Mszy Świętej paulin o. Stanisław Baranowski.


  Nowenna "Pawełkowa" to czas przyglądania się także paulińskiemu powołaniu. Za posługę przy ołtarzu i w konfesjonale zakonnikom dziekują liczni wierni i współpracownicy. Swoje życzenia wierności charyzmatom białym mnichom złożył m.in. częstochowski kapłan ks. Sebastian Kępa.


  Uroczystość zewnętrzna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patriarchy Zakonu Paulinów odbędzie się w najbliższą niedzielę.
  O godz. 11.00 w Bazylice Jasnogórskiej będzie sprawowana Suma odpustowa.
  Tradycyjne zakończenie „Pawełek” o godz. 16.15 połączone będzie z indywidualnym błogosławieństwem dzieci.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>