Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • W dniach 18 - 25 stycznia pod hasłem „Dąż do sprawiedliwości” trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W ramach jego obchodów na Jasnej Górze odbyło się ekumeniczne kolędowanie w wykonaniu zespołu kameralnego Zespołu Szkół Muzycznej im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Kościołów: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.  Modlitwa o jedność chrześcijan na Jasnej Górze trwa przez cały rok. Wybrzmiała ona również w czasie majowego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym. Jednym z gości był Ulf Ekman ze Szwecji. To charyzmatyk, teolog i misjonarz. Wygłosił on konferencję i poprowadził ekumeniczną modlitwę.  Na Jasnej Górze o modlą się nie tylko katolicy. W 2016 roku Sanktuarium nawiedził arcybiskup Hiob, oficjalny przedstawiciel prawosławnego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego przy Światowej Radzie Kościołów.

  - Na co dzień zajmuję się dialogiem między naszymi Kościołami. Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jest tym co nas najbardziej łączy – powiedział prawosławny duchowny:  Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończy się 25. stycznia w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła.

  „Żeby dziadka nie bolała noga, a babcia zawsze dobrze gotowała” takie życzenia swoim dziadkom w dniu ich święta składają najmłodsi jasnogórscy pielgrzymi. 21 stycznia świętujemy Dzień Babci, a 22 – Dzień Dziadka.

   

  Przez cały dzień w Sanktuarium trwa modlitwa w intencji babć i dziadków. Na Jasnej Górze żywy jest także kult babci Jezusa - św. Anny. Jej rzeźba z małą Maryją znajduje w prawej nawie bazyliki w późnobarokowym ołtarzu. W 1608 roku w Jasnogórskim Sanktuarium erygowano także Bractwo św. Anny.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>