Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Do znajdującego się w Sanktuarium Muzeum 600 – lecia powróciła po konserwacji ostatnia partia zabytkowych instrumentów, którymi posługiwała się Kapela Jasnogórska.
  Konserwacja, jak przyznaje Mirosław Baran, Konserwator Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, nie tylko przywróciła blask ponad dwustu obiektom znajdującym się w kolekcji  ale również sprawiła, że na wielu z nich można znów zagrać.  Do najbardziej cennych w zbiorach jasnogórskich należy grupa instrumentów dętych drewnianych - o czym mówi Piotr Cieślak,  Kierownik Pracowni Konserwacji Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.  Wszystkie spośród Instrumentów Kapeli Jasnogórskiej prezentowane są na stałej ekspozycji w Muzeum 600 – lecia na Jasnej Górze i dostępne dla zwiedzających.

  Kapela Jasnogórska założona została w Klasztorze Ojców Paulinów w poł. XVI wieku.  Zbiór instrumentów, jaki pozostał po jej działalności jest dowodem materialnym na to, że ojcowie paulini niezwykle troszczyli się o piękno liturgii.   Zbiór ten jest jednocześnie największym w Polsce – dodaje  o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych.  Zakończona konserwacja zaowocuje również powstaniem katalogu instrumentów z dokładnym opisem wszystkich sekcji instrumentalnych, który ukaże się pod koniec 2019 roku.

  Na Jasnej Górze modliła się dziś Roksna Węgiel, zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji The Voice Kids a także laureatka 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci.  Roksana Węgiel jest gościem specjalnym koncertu charytatywnego „Spotkanie Gorących Serc”, zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczpospolitej w Muzeum Monet i Medali JP II. Obok  zwyciężczyni Eurowizji Junior wystąpią także Goliniak i TAU.

  Jutro na Jasnej Górze odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji chorych, które z okazji obchodzonego w Kościele 11 lutego 27. Światowego Dnia Chorego poprowadzi Wspólnota Betel.
  O roli osób chorych i cierpiących w Kościele mówi o. Sebastian Mateci, Rzecznik Jasnej Góry.  W poniedziałek Msza św. z nabożeństwem lurdzkim w int. ludzi chorych oraz z modlitwą o uzdrowienie odprawiona zostanie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30

  Poradnia Psychologiczno – Religijna przy Jasnej Górze zaprasza do udziału w kolejnych warsztatach dotyczących komunikacji w świecie przeżywanych uczuć i emocji z elementami asertywności. Mówi Danuta Ługowska, dr filozofii, psycholog terapeuta.  Uczucia i emocje jak dodaje Iwona Tabulska, psychoterapeuta są fundamentem znajomości siebie.  Warsztaty odbędą się w dniach 23 i 24 lutego w Poradni Psychologiczno – Religijnej na Jasnej Górze. W sobotę o godz. 10.00 i 17.00 natomiast w niedzielę o godz. 10.00 i 15.00.


Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>