Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji


Piątek, 26.04.2024

Tu można odpocząć, pomodlić się i napełnić duchem - mówią pielgrzymi z Francji
Sanktuarium jasnogórskie coraz częściej znajduje się „na liście” miejsc w Polsce, odwiedzanych przez pielgrzymów z zagranicy. Codziennie w Jasnogórskim Centrum Informacji meldują się kolejne grupy, aby zwiedzić, zobaczyć czy pomodlić się w miejscu tak ważnym na mapie religijnej Polski.

Dziś w „Panoramie reporterskiego dnia” można m.in. usłyszeć rozmowę z pielgrzymami z trzech diecezji we Francji – na Jasną Górę przywiózł ich ks. Bolesław Franczyszyn, polski kapelan posługujący wśród tamtejszej Polonii. W grupie byli zarówno Francuzi, jak i Polacy mieszkający we Francji. Na trasie pielgrzymki do Polski, podobnie jak w przypadku wielu innych grup, znalazło się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, Wadowice – miejsce urodzin św. Jana Pawła II oraz Częstochowa.

Jak podkreślił ks. Bolesław, Polonia francuska nie jest bardzo liczna i „taka duża, jakbym chciał, ale trochę Polaków przychodzi. Jestem dla nich, ale też pomagam w parafiach francuskich. Jakoś się tam podtrzymuje tę polskość, Polacy się garną, i chcą, żeby polski ksiądz był dla nich”.

Zapytany o powód, dla którego na trasie francuskiej pielgrzymki znalazła się Jasna Góra, kapłan podkreślił: „Tak, jak jest w pieśni polskiej – gdzie pójdziemy, jak nie do Matki? U Niej się odnajdujemy, nieraz łzy polecą, bo to wyjątkowe miejsce dla nas. Dla Francuzów też, bo niektórzy są bardzo związani z Matką Bożą, i ten pobyt jest dla nich bardzo ważny. To miejsce, w którym można spokojnie sobie odpocząć, pomodlić się i napełnieni duchem, wracać do domu”:

Jedną z uczestniczek pielgrzymki była p. Zenobia, która do Francji wyemigrowała będąc młodą dziewczyną. Tłumacząc znaczenie, jakie ma dla niej pobyt w ojczystym kraju, mówiła: „Korzenie i rodziny, i wiary, i wszystkiego – są z Polski”:

Rozmowy naszych reporterów z jasnogórskimi pielgrzymami wybrzmiewają na naszej antenie codziennie o trzech porach – od 14:15 (w niedziele od 14:00); 22:05 i 3:00. Zamieszczamy je także do odsłuchania na naszym radiowym SoundCloud.

Autor: DR

Zobacz również

Rozmowy o powołaniu

Rozmowy o powołaniu

Niedziela, 12.05.2024

Szczęście, za którym wszyscy tęsknimy, można odnaleźć w najmniej spodziewanych miejscach czy sytuacjach. S. Pia, Karmelitanka Bosa szczęście odnalazła 1500 km od domu - tak brzmi opis i zachęta do obejrzenia i wysłuchania najnowszego odcinka filmiku i podcastu z serii „Po bratersku - o powołaniu”, który ukazał się w sieci.

Cykl rozmów, skierowanych do osób próbujących rozeznać swoje życiowe powołanie, prowadzą: o. Tomasz Mordziałek, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów oraz o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Po raz kolejny do złożenia świadectwa o swoim powołaniu ojcowie zaprosili siostrę zakonną. S. Teresa Pia, Karmelitanka z Charkowa, razem ze swoimi współsiostrami mieszka w Częstochowie od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Autor: DR

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

'Sobotni Wykład Maryjny' pod patronatem Radia Jasna Góra

Niedziela, 12.05.2024

„O Maryi w księgach liturgicznych, a także o znaczeniu uroczystości i świąt maryjnych” mowa była podczas kolejnego „Sobotniego Wykładu Maryjnego”. Prelekcję wygłosił o. Wojciech Dec, paulin, proboszcz paulińskiej parafii Dobrego Pasterza w Łodzi. Radio Jasna Góra przeprowadziło transmisję video tego spotkania na Facebooku naszej rozgłośni. Konferencja będzie retransmitowana w niedzielę, tuż po Apelu Jasnogórskim na naszej antenie, na fali 100,6 Fm.

Autor: DR

Ewangelizuje, przekazując orędzie św. Szarbela

Ewangelizuje, przekazując orędzie św. Szarbela

Piątek, 10.05.2024

Raymond Nader, założyciel Rodziny Świętego Szarbela, libański katolik i maronita, był wczoraj gościem „Panoramy reporterskiego dnia” w Radiu Jasna Góra. Raymond jest dyrektorem największej chrześcijańskiej telewizji satelitarnej na Bliskim Wschodzie (Noursat Network), założycielem i przewodniczącym Rodziny Świętego Szarbela (Aylet Mar Charbel), bliskim współpracownikiem maronickiego patriarchy kardynała Bechary Boutrosa Rai, a przede wszystkim człowiekiem znanym z pasji i charyzmatu głoszenia Ewangelii.

Autor: DR

Święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce

Święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce

Czwartek, 09.05.2024

Pięciu paulińskich braci kleryków przyjęło święcenia diakonatu na krakowskiej Skałce 8 maja, w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Bazyliki na Skałce w Krakowie. Święceń młodym paulinom udzielił bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej. Na antenie Radia Jasna Góra transmitowaliśmy tę uroczystość.

Bracia włączeni do stanu diakonów to: Kacper Borkowski, Paweł Słoniec, Dawid Cichoń, Korneliusz Wasylik i Jakub Krawiec.

Autor: DR

Papież prosi o wstawiennictwo św. Stanisława

Papież prosi o wstawiennictwo św. Stanisława

Środa, 08.05.2024

Papież liczy na modlitwę św. Stanisława w sprawie pokoju na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Mówił o tym w słowie do Polaków na środowej audiencji ogólnej.

Autor: o.AG

'Będzie dobrze, jeśli pójdziemy z Nim' - modlitwa tegorocznych maturzystów

'Będzie dobrze, jeśli pójdziemy z Nim' - modlitwa tegorocznych maturzystów

Wtorek, 07.05.2024

Ponad 40 tys. maturzystów, licząc tylko pielgrzymki diecezjalne, dotarło na Jasną Górę w roku szkolnym 20023/24 – poinformowało Biuro Prasowe @Jasna Góra News. Ponad 260 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół liceów, techników i szkół branżowych drugiego stopnia przystąpiło do egzaminów maturalnych.

Reporterzy Radia Jasna Góra przeprowadzili setki rozmów zarówno z młodymi, jak i opiekunami, katechetami czy biskupami – te rozmowy rozbrzmiewały w naszej radiowej „Panoramie reporterskiego dnia”. Do tych spotkań można powrócić – zamieszczamy je na naszym radiowym SoundCloud.

Autor: DR