Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • „Kocham Ojczyznę bardziej niż własne serce” te słowa Prymasa Tysiąclecia towarzyszą na Jasnej Górze uczestnikom 9. Pielgrzymki Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Ok. pół tysiąca młodych modli się o rychłą beatyfikację swego patrona i uczy się jego spojrzenia na Polskę.
  Iwona Czarcińska współorganizator jasnogórskiego spotkania, przypomina, że kard. Wyszyński to postać ważna nie tylko dla Kościoła:
  Hasło tegorocznej pielgrzymki zostało wybrane ze względu na jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 
  - Prymas Wyszyński był patriotą i uczył jak kochać Ojczyznę – mówią uczniowie podkreslając aktualność przesłania swojego Patrona.
  - Od 18-stu lat staramy się wychowywać uczniów według regulaminu Szkoły, który stanowią punkty ABC Społecznej Krucjaty Miłości, ułożone przez Prymasa Tysiąclecia – powiedziała Beata Sudnikiewicz ze Szkoły Im. Kard. Wyszyńskiego w Białymstoku.
  Bp Andrzej Przybylski przypomniał w kazaniu, że ks. Prymas był wielkim bojownikiem o jedność Narodu i wezwał, by za jego wstawiennictwem modlić się o jedność i wolność polskich serc.
  W Polsce ok. 300-u szkół różnego szczebla nosi imię wielkiego Prymasa Tysiąclecia. To postać wciąż zbyt mało znana i doceniana wśród Polaków, dlatego wysiłek placówek oświatowych jest w tym względzie bardzo ważny. 
  Podczas pobytu w ojczyźnie polscy misjonarze przybywają zawsze na Jasną Górę, aby zawierzać Królowej Polski siebie oraz swoją posługę. Dziś przed Cudownym Obrazem modlił się bp Krzysztof Białasik, werbista, ordynariusz diecezji Oruro w Boliwii.
  W samej diecezji Oruro, która liczy sobie prawie 100 lat, pracuje 16-tu polskich misjonarzy. Kościół Katolicki w Boliwii stanowi 19 jednostek, z których część funkcjonuje jako diecezje, a część  jeszcze jako wikariaty misyjne. Większość kapłanów i osób konsekrowanych to powołania rodzime, ale boliwijski kościół nadal potrzebuje misjonarzy z zewnątrz. Polacy są jedną z najliczniejszych grup misyjnych w tym kraju. 
  Koncert francuskiego chóru dziecięco-młodzieżowego La Maîtrise Sainte Philomene (La Metriz San Filomen) odbędzie się jutro, 17 maja, o godz. 19.00 w Bazylice Jasnogórskiej.
  - Chór został zaproszony przez nas w ramach współpracy i wymiany  - mówi Michał Pyrkosz, akompaniator jasnogórskiego chóru chłopięco-męskiego Pueri Claromontani.
  Francuski chór dziecięco-młodzieżowy z 10-letnią historią jest członkiem Federacji Pueri Cantores. Zespół zaprezentuje muzykę kompozytorów francuskich i angielskich z przełomu epok.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>